Relikvie – Tim Lebbon  Hodnotenie: 7/10
 • Originálny názov: Relics
 • Autor:
 • Preložil: Dana Chodilová
 • Vydavateľ: Baronet
 • Počet strán: 360
 • Prevedenie: Vázané

Londýn – rozlehlé, spletité a anonymní město, v jehož útrobách se skrývají netušená tajemství… Angela Goughová, studující kriminologii, k jeho temným stránkám poprvé doopravdy přičichne v den, kdy se její přítel Vincent nevrátí z práce. Vydává se po jeho stopě, odhodlaná přijít záhadě na kloub. Navzdory nebezpečí vrstvu po vrstvě odhaluje tajný život člověka, kterého považovala za tolik blízkého, postupně proniká do úplně nového, neznámého světa a zaplétá se do mystéria, jaké by si nedovedla představit ani v těch nedivočejších snech…

První díl nové trilogie z pera Tima Lebbona, renomovaného spisovatele hororů a dark fantasy, autora desítek románů a nositele řady literárních ocenění.

Vzhledem k tomu, že Tim Lebbon je autor hororové ság Vetřelec a Predátor, očekávala jsem od Relikvie a jejího žánrového zasazení něco, co mne přiměje v noci všude svítit a s klepavkou se třást pod dekou. Přeci jen, psaný horor dovede být pro člověka s představivostí mnohem méně snesitelný, než jeho filmové zpracování.

První zhruba třetina knihy mne zachovávala klidnou. Příběh byl celkem čtivý, až uvěřitelně skutečný a budil dojem zajímavého thrilleru s detektivními prvky. Trochu jiný šálek kávy, než jsem čekala, a upřímně jsem se obávala té hororové části.

Najednou jsem se pročetla zhruba k půlce knihy, kde se objevilo něco, co mělo být asi tím hororovým prvkem. Dobře, kniha se řadí žánrem i do dark fantasy, ale stejně. Zatím nebylo proč se pořádně bát. Jen jednou jsem se do této chvíle polekala nad jedinou brutální scénou s takovým dopadem, že jsem měla chuť přestat číst. Po zhruba jedné kapitole se ale vše vysvětlí a má víra v autorovu rozumnost se vrátila.

V této chvíli se ale z napínavého příběhu stává opravdu jen temná fantasy s podtextem dávno zapomenutého sporu a otázka, kterou jste si kladli od začátku knihy, je prakticky odpovězena. Další půlku knihy se tak dozvídáte útržky nějakého sporu, do kterého hlavní postava promlouvá jen proto, že se do něj omylem zapletla. Z hororových prvků jsem tu našla jen brutalitu a nechutné scény.

V konečném součtu jsem tedy knihu dočetla tak nějak setrvačností. Příběh docela čtivě napsaný, postavy vcelku obyčejné, a proto uvěřitelné, jednají logicky a nebudí dojem nesmrtelnosti. Většinou. Prakticky jde o příběh postavy, která se nechtěně přimíchala do nesprávných míst a snaží se zachránit svou lásku, ale je naprosto jasné, že ať už se to povede nebo ne, nic už nebude takové, jako dřív. A to je závěr, který jsem si odnesla po první knize trilogie a už mne prakticky nic neláká ke čtení dalších dvou dílů.

 • 70%
  Hodnocení - 70%
70%

Súhrn

Relikvie je celkem příjemné čtení se zajímavými postavami a dobrou myšlenkou. Navzdory očekávání hororového příběhu se jedná spíš o zajímavý thriller s postupnou gradací do žánru dark fantasy, ale upřímně si myslím, že v tomto poli se najdou díla, která uchvátí čtenáře více. Příběh postrádá trochu emoce, která by vás chytla a nepustila, což mne osobně vede k tomu, že další díly trilogie si nejspíš odpustím.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Chceš kúpiť túto knihu?Knižka na Martinus.sk
 
 
 
Knižka na Martinus.cz
Nenašli ste túto knihu, ale napriek tomu ju chcete?
Dajte nám vedieť a informujeme vydavateľa.
Mám záujem o knihu

Máte radi naše články?
Môžete nás aj podporiť:

Hodnotenie knihy: 70/ 100
Pridané: 20.09.2018
Autor:
Zdielať: tlačidlo na vašu stránku pre túto recenziu?
Recenzia na knihu Relikvie – Tim Lebbon | fantasyknihy.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Please type the characters of this captcha image in the input box
Prepíš text z obrázka

Komentáre


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.