Kdy? – Victoria Laurieová  Hodnotenie: 7/10
 • Autor:
 • Preložil: Pavla Kubešová
 • Vydavateľ: Fragment
 • Počet strán: 336
 • Prevedenie: Brožované
 • Autor obálky: Kamenetskiy Konstantin

Kdy? je svižné, čtivé dílo s jednoduchým dějem určeným mládeži, který má na svědomí americká spisovatelka Victoria Laurieová, která je oblíbenou autorkou mysteriózních příběhů. V minulosti dokonce bývala profesionálním intuitivním médiem. Nyní svůj volný čas věnuje ukecanému papouškovi.

Kdy? vypráví o mladé dívce, která dostala do vínku schopnost určit přesné datum smrti všech osob, na které se podívá. Toto vědění je darem a zároveň prokletím. Hrdinka se po svém vyrovnává s osudem, který jí byl předurčen a i když se snaží lidem pomáhat, dobré skutky se často proti ní obrátí ve zlém. Lidé jsou nespravedliví a vybíjejí si svoji frustraci na Maddie, která je pouhým prostředníkem.

Tím, že druhým oznamuje data úmrtí, si sice přivydělává, ale nikomu nenutí, aby si dané číslo vyslechl. Lidé za ní chodí dobrovolně, ale většina z nich neunese pravdu. Aby těch útrap nebylo málo, tak se Maddie shodou okolností stává podezřelou z vraždy. Důkazy jsou proti ní a bude těžké prokázat svoji nevinu.

A tak čekám a doufám, že se přede mě jednoho dne posadí klient, kterému řeknu jeho datum úmrtí, a stane se zázrak. Uvidím, jak se datum mění. Jednoduše jen tím, že mu to odhalím, se stanu svědkem skutečnosti, že dostává víc času.

Příběh je psán opravdu poutavě a chvílemi i velice napínavě. Určitě musím pochválit originalitu námětu, který mohl být sice uchopen ještě o trochu lépe, na druhou stranu je třeba brát v potaz, že kniha je psána v žánru young adult, takže cílovou skupinu jistě zaujme.

Maddie Fynnová je puberťačka, která se vyrovnává s nepochopením okolí, s předsudky, s šikanou, ale i s pocitem lítosti a především vinou. Sice vidí na čele všech lidí data jejich úmrtí, ale neví, proč se to stane, ani jak, ani kde. Chybí jí další kousky skládačky a tak ji pokaždé zasáhne, když nemůže někoho zachránit. V knize se tedy řeší pocity hrdinky a především to, jak se s nimi srovnává a jak nepřestává bojovat.

Tenhle dívčí román s kapkou nadpřirozených schopností a především s detektivní zápletkou nabízí děsivý děj, který je chvílemi dojemný, nespravedlivý, ale především dramatický. Nevšední námět přidá knize na atraktivnosti a jistě potěší nejednoho čtenáře, který si potrpí na záhady.

Dalším plusem je i fakt, že příběh je nepředvídatelný a konec opravdu zamotaný. Vraha jsem v nejmenším neuhodla a byla jsem velice překvapená celým rozuzlením. Samozřejmě, že nejzajímavější je hlavní hrdinka – outsider s těžkým životním posláním. Denně se musí vyrovnávat nejen se smrtí, ale i s matkou alkoholičkou. Autorka tak nezapomněla poukázat na aktuální problémy doby.

Ukázka:
Když provádím čtení, musím se soustředit na čelo dané osoby. Čísla jsou vždy stejná: docela malá, menší než centimetr. Jsou černá a tenká, ale dokonala vykreslená, jako kdyby byla vytištěná na smutečním parte. Vznášející se nad čelem každého člověka, kterého vidím – dokonce i na fotografii nebo videu. Proto nechodím do kina a nedívám se na televizi. Vím, kdy každá hollywoodská hvězda zhasne. Snažím se nemyslet na lidi, kterým už nezbývá mnoho let. Moc mi to ale nejde. Míjím je na chodbách školy nebo je potkávám ve městě a mám nutkání na ně mrknout. Jejich čísla se mi rozsvěcují v hlav jako výstražná světla při dopravní nehodě vyhrožují mi, že nemusím je tak projít kolem a zapomenout na to, co jsem viděla.

 • 80%
  Děj - 80%
 • 65%
  Postavy - 65%
 • 85%
  Atmosféra - 85%
 • 50%
  Prostředí - 50%
70%
Sending
User Review
0 (0 votes)
Chceš kúpiť túto knihu?Knižka na Martinus.sk
 
 
 
Knižka na Martinus.cz
Nenašli ste túto knihu, ale napriek tomu ju chcete?
Dajte nám vedieť a informujeme vydavateľa.
Mám záujem o knihu

Máte radi naše články?
Môžete nás aj podporiť:

Hodnotenie knihy: 70/ 100
Pridané: 27.01.2019
Autor:
Zdielať: tlačidlo na vašu stránku pre túto recenziu?
Recenzia na knihu Kdy? – Victoria Laurieová | fantasyknihy.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Please type the characters of this captcha image in the input box
Prepíš text z obrázka

Komentáre


Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.