Divergence : Aliance – Veronica Roth    Hodnotenie: 7/10
  • Autor:
  • Séria: Divergence
  • Vydavateľ: Cooboo/Slovart
  • Počet strán: 360
  • Prevedenie: Hardcover

Nejočekávanější a nejvíce strhující kniha letošního roku! Tris a Tobias jsou opět spolu, ale společnost a systém, v kterém oba vyrůstali a kterému oba věřili, je v troskách. Systém frakcí je kompletně rozvrácený, rozhoří se souboj mezi jednotlivými vůdci toužícími po moci, ale všichni ve skutečnosti touží po jediném – po pomstě. A svět za plotem obklopujícím celé město se zdá ještě nemilosrdnější. Pokud však Tris chce ochránit své blízké, musí se vydat právě za hranice svého rodného Chicaga. A zde odhalí tajemství, které je ještě více šokující, než čekala.

Co se ukrývá za hranicemi města? Po událostech, kdy byli Tris a Čtyřka společně s ostatními vyhnanci donuceni spojit se s Evelyn a ostatními odpadlíky, se situace výrazně změnila. Evelyn se snaží nastolit ve městě nový režim. Režim bez frakcí, kde by si všichni byli rovni a všichni si navzájem pomáhali. Idea je to možná pěkná, ale ne každý s touhle volbou souhlasí. Po odhalení podivného videa začnou někteří toužit po něčem jiném, po odchodu z města. Tris i Čtyřka se tak rozhodnou přijmout pomoc od skupiny zvané Aliance a odejdou za lepších životem. Je ale život za hranicemi lepší? A proč vlastně celé město žilo obehnané ploty?

Napsat, že jsem se na Alianci těšila je slabé slovo. Byla jsem nedočkavá doslova. A jsem ráda, že v českém překladu vyšla tak rychle. Co mě u tohoto dílu ale vadilo, že čtenáři v zahraničí se nedrželi a spoilerovali co nejvíce to šlo. Naštěstí jsem se těm šíleným spoilerům vyhnula, ale naštvané reakce okolí mi dopomohly k tomu, že jsem zakončení série odhadla. A to doslova. Nechápu ale, co vede lidi k tomu, aby ostatním prozrazovali děj. To snad nevědí, že pak kazí čtení těm ostatním. Že si tu knihu pak tolik neužijí?

Tak jsem si mohla postěžovat a jaká tedy byla kniha? Především jiná. Už i druhý díl Rezistance je jiný, ale třetí se liší hodně. Především ve způsobu vypravování. Děj je zde poprvé vyprávěn nejen z pohledu Tris, ale také z pohledu Čtyřky. Z reakcí čtenářů, kteří ji už četli, vím, že se jim zdály tyhle pohledy hodně podobné a že jim často Tris a Čtyřka splývali. Chvílemi to tak opravdu je, ale podle mě to není moc výrazné. Sice se mi některé výrazy ve Čtyřkově části zdály spíše holčičí, ale bylo toho jen minimum.

Další velkou změnou je, že se podstatná část příběhu neodehrává v Chicagu, ale za hranicemi města. Zde najdou Tris a Čtyřka úplně jiný svět. Svět, který se stále ještě nevzpamatoval z dávné války a svět, který ukrývá velká tajemství. Tajemství samotné podstaty člověka. A to je právě hlavním motivem knihy, lidská duše nebo jinak řečeno, jací lidé ve skutečnosti jsou a jestli se dají tyhle věci ovlivnit. Je to svět, kde se lidé rozdělují podle toho, jaké jsou jejich geny a jak by mohli ovlivnit budoucnost světa.

Aliance je opravdu nabitá informacemi a je velmi z toho znát, že autorka Veronica Roth to měla dobře promyšlené. Celá hlavní myšlenka trilogie se postupně odkrývala, až byla v Alianci vyjevena naplno. Aliance ale není jen o řešení minulosti. Řeší se v ní i současné dění, hlavně politického rázu, což knize trochu ubírá na zajímavosti. Výrazně ubylo akce. Tady se více plánuje, řeší se svět s frakcemi nebo bez frakcí, řeší se mezilidské vztahy a schopnost člověka odpouštět.

Co se týče charakterů hlavních postav, nemám žádné námitky. Tris a Čtyřka se od prvního dílu hodně změnili, mají jiný pohled na svět, uznávají jiné hodnoty. Život jim totiž zasadil ne jeden, ale hned několik pořádných kopanců do zad a to je naučilo vážit si věcí, kterým dříve nevěnovali pozornost. Tris, která si ze začátku myslela, jaká sobecká osoba to je, ukázala, že je v celém tom chaosu nejméně sobeckou. I přes svůj mladý věk se z ní stala silná osoba, která se umí rozhodovat a která přemýšlí nad věcmi jako dospělá. Oproti tomu Čtyřka, který se od prvního dílu jevil jako drsný a nebojácný člen své frakce, se ukázal jako člověk, který ve skrytu duše touží jen po klidu a po tom být šťastný po boku lidí, které miluje.

Stejně jako u předchozích dílů se kniha četla opravdu rychle. Až to trochu zamrzelo, protože by nebylo na škodu zůstat v tomto světě trochu déle. Kromě zběsilého tempa čtení kniha nabízí i nečekané situace a vyhrocené scény, ve kterých se autorka nebála pozabíjet hned několik postav. Akčních sekvencí se ale dočkáte spíše až v závěru knihy, v té podstatné části se spíše hodně mluví, řeší a domlouvá.

Chceš kúpiť túto knihu?Knižka na Martinus.sk
 
 
 
Knižka na Martinus.cz
Nenašli ste túto knihu, ale napriek tomu ju chcete?
Dajte nám vedieť a informujeme vydavateľa.
Mám záujem o knihu

Máte radi naše články?
Môžete nás aj podporiť:

Hodnotenie knihy: 70/ 100
Pridané: 16.07.2014
Autor:
Zdielať: tlačidlo na vašu stránku pre túto recenziu?
Recenzia na knihu Divergence : Aliance – Veronica Roth | fantasyknihy.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Please type the characters of this captcha image in the input box
Prepíš text z obrázka

Komentáre


2 komentárov na “Divergence : Aliance – Veronica Roth

  1. Casion

    Ja som sa na trojku až tak netešila, Rezistencia ma celkom sklamala a tak som bola milo prekvapená. Neviem, čo sa čitateľom na tom závere nepáči, ja som v hĺbke srdca dúfala, že to takto skončí, ale neverila som, že autorka na to bude mať potrebnú silu a tramtadá! Urobila to 😀 Podľa mňa to lepšie skončiť nemohlo, epilóg bol trochu nudnejší, ale zato mal v sebe krásne myšlienky 🙂