Kolo času: Stín se šíří – Robert Jordan  Hodnotenie: 8,5/10
 • Originálny názov: The Wheel of Time: The Shadow Rising
 • Autor:
 • Preložil: Dana Krejčová
 • Séria: Kolo Času 4/14
 • Vydavateľ: Fantom Print
 • Počet strán: 608
 • Prevedenie: Hardcover
 • Autor obálky: Raymond Swanland

Recenzie na jednotlivé časti série:

Kolo času

Robert Jordan

 1. Nove jaro
 2. Oko světa
 3. Velké hledání
 4. Drak znovuzrozený
 5. Stín se šíří
 6. Oheň z nebes
 7. Pán chaosu
 8. Koruna z mečů
 9. Cesta nožů
 10. Srdce zimy
 11. Křižovatka soumraku
 12. Nůž snů
 13. Stahující se mračna
 14. Věže půlnoci
 15. Paměť světla

Tearský Kámen, pevnost z pověstí, byla dobyta a Callandor, Meč, jenž není mečem, byl získán. Ale pro Randa al’Thora, jenž se stal Drakem Znovuzrozeným, je to teprve začátek. Jeho přátelé i nepřátelé kují pikle a vznešený Drak studuje zapsaná proroctví a snaží se ovládnout jedinou sílu, která mu patří. Dozví se však jen to, že musí dojít k válce – válce proti Zaprodancům a všem, kteří stojí proti Draku Znovuzrozenému. A zdi věznice, v níž je držen Temný, pomalu povolují. Rand al’Thor ví, komu se musí v konečné bitvě postavit…

Stíny se šíří je dá sa povedať prelomová kniha ságy. Autor si postupne skladal svoj veľkolepý príbeh a dostal sa do bodu, keď už je dostatočne silný na to, aby to poriadne roztočil. Rand drží Callandor, meč ktorý nie je mečom ale veľmi mocným Ter´angrialom ešte z veku povestí. V boji porazil jedného zo zapredancov a oficiálne sa výhlasil za Draka znovuzrodeného a celý Tear sa mu musel pokloniť. Svoje pevné miesto v príbehu si už našiel aj Matt Cauthon, ktorého postava postupne vstala z popola a začína byť jednou najzaujímavejších. Svoje si znova odkrúti aj Perryn, ktorý tentoraz dostane poriadnu porciu z deja. Egwain je „snílek“ a Elain s Nyneivou sa zmenili na lovkyne Čiernych Adžah. Všetko už je rozbehnuté a jazda môže začať.

V Tearu sa nám znova stretli traja Ta´veren pokope, dlho to ale nevydrží. Volanie z ich domova silnie, prichádzajú zlé zvesti o pohybe trollokov v tej oblasti a niekto sa tak musí vráti. Ta´veren sa nám tak znova trhajú a Perryn odchádza na Cesty spolu s Loialom a Faile zachrániť Dvouřičí. Okrem Trollokov zužujú miestnych obyvateľov aj otravné Deti Svetla, ktoré už majú nejaký čas Perryna riadne v zuboch a v podstate im sám postaví postaví hlavu na „špalek“.

Ďalšia dejová linka je s Random, ktorý sa po menšej pauze v knihe tretej, znovu vracia na scénu a lepší ako kedykoľvek predtým. Rand stále odmieta pomoc od Aes Sedai a chce si svoj osud písať sám a tým pádom chce urobiť niečo, čo nikto nečaká a vyhnúť sa tak kontrole Bielej veži. Rand potrebuje na porazenie Temného dostatočne silnú armádu a existuje nejaká lepšia ako armáda Aielov? Rand sa teda spolu s Mattom, Egwain a Moirain vydáva do púšte prevziať kontrolu nad kmeňmi Aielov.

Tretia veľká dejová linka je venovaná Elain a Nyneive, ktoré zachytili stopu Čiernych Adžáh v Tančiku a vydávajú sa tak dlhou plavbou za nimi. Znovu sa tak vracajú cez celý kontinent takmer naspäť odkiaľ prišli. Ibaže okrem Čiernych Adžáh stretnú aj zapredancov a musia si tak merať sily v nerovnom boji.

V deji sa ešte sem tam mihne aj Min, ktorá je v Tar Valonskej veži s Aes Sedai a prináša nám tak pohľad čo sa deje okolo Amyrlinho stolca. A že sa tam teda budú diať veci.

Knihe by som vytkol akurát vzťahy medzi mužským a ženským pohlavím. Postupne je to už ako zaseknutá platňa a to vzájomné nechápanie začína byť otravné a platí to hlavne pri ženských postavách. Chlapi tam aspoň poväčšine kašlú na to. Čo ale skusnúť neviem, je vzťah medzi Perrynom a Faile. Jednak to má šialene raketový nástup a navyše tomu celému proste neverím. Tí dvaja sú tak nekonečne odlišní, navzájom si nemajú čo povedať, nemajú nič spoločné, hádajú sa od rána do večera, robia si napriek. V celej knihe spolu nevedú jediný normálny rozhovor, aký by mal pár viesť a napriek tomu ….. no nechajte sa prekvapiť. Ja som ale toho názoru, že tieto dve postavy by sa mali v skutočnosti totálne nenávidieť a utekali by od seba na kilometre.

Záverečný verdikt:
Stíny se šíří je Jordanova najhrubšia kniha a mnohými pokladaná za jeho najlepšiu. Niekto potrebuje na rozbehnutie pár strán, niekto 3 hrubé knihy. Ale budiž, Kolo času má svoje muchy, no vyvažuje to mnohými inými cnosťami, ktoré iné knihy nemajú. Navyše kým Martin, Erikson a Goodkind mali od koho odpisovať, tak Jordan nemal od koho. Autor sám sa pri písaní ságy zlepšoval a štvrtý diel je už poriadne dynamický, posúva sa vpred, začínajú veľké intrigy a dočkáme sa aj veľkých prekvapení.

Chceš kúpiť túto knihu?Knižka u vydavateľa
Knižka na Funtastic.sk
Knižka na Fantasyobchod.cz
Nenašli ste túto knihu, ale napriek tomu ju chcete?
Dajte nám vedieť a informujeme vydavateľa.
Mám záujem o knihu

Máte radi naše články?
Môžete nás aj podporiť:

Pridané: 17.04.2014
Autor:
Zdielať: tlačidlo na vašu stránku pre túto recenziu?
Recenzia na knihu Kolo času: Stín se šíří – Robert Jordan | fantasyknihy.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Please type the characters of this captcha image in the input box
Prepíš text z obrázka

Komentáre