Dishonored : Zkorodovaný muž – Adam Christopher    Hodnotenie: 7/10
  • Originálny názov: Dishonored: The Corroded man
  • Autor:
  • Preložil: Martin König
  • Séria: Dishonored
  • Vydavateľ: Baronet
  • Počet strán: 376
  • Prevedenie: Vázané s přebalem

Císařovna Emily Kaldwinová vede dvojí život; vykonává své povinnosti císařovny, ale přitom se svým otcem, Corvem Attanem trénuje a zdokonaluje se v umění plížení, boje a vraždění. V Dunwallu se objeví podivná zahalená postava, která údajně disponuje stejnou mocí, jakou kdysi vládl jistý zabiják známý pod jménem Daud. Protože existuje možnost, že se jejich nejnebezpečnější nepřítel vrátil, Emily a Corvo se po hlavě vrhnou do závodu na život a na smrt s časem. Pokud se jim nepodaří o tomto tajemném nepříteli zjistit pravdu, mohlo by to skončit zkázou nepředstavitelných rozměrů.

Vítejte ve světě Dishonored, který je něčím mezi steampunkem, ranou viktoriánskou Anglií a temným fantasy. Až na to, že místo páry je zde elektřina vyráběna pomocí baterií s velrybím olejem. Příběh se odehrává v Císařství ostrovů a navazuje na videohru Dishonored, která končila osvobozením unesené dědičky trůnu Emily Kaldwinové jejím otcem, císařským protektorem Corvem Attanem. Od té doby uplynulo patnáct let, krysí mor byl úspěšně zažehnán a zbytek uzurpátorů také.

Mapa světa Dishonored; hry a knha se odehrávají na Ostrovech na severozápadě

Kniha začíná popisem útěku jednoho vězně z pracovního táboru v ledové Tyvii. Z těchto táborů, jakýchsi gulagů bez stráží, neboť není ani kam utéct, když vás obklopují stovky mil sněhu a ledu, nikdy nikdo neutekl. Ten vězeň to díky nálezu prastaré magie dokázal a právě on je hlavním antagonistou příběhu, zmíněný zkorodovaný muž.

Kromě pana zkorodovaného se nám ještě odhalí úhly pohledu Corva, který nyní působí i jako hlavní zvědmistr a zároveň protektor, a jeho dcery, císařovny Emily, která se mu po letech tréninku téměř vyrovná. Ovšem ona nemá na ruce vypálené magické znamení tajemného Cizince, který přebývá v Prázdnotě, alternativní chaotické dimenzi, a je zdrojem veškeré magie v tomto světě.

Emily se jako císařovna často nudí, proto si krátí chvíle běháním po střechách Dunwallu a tříbením svých dovedností, zpovzdálí vždy nevědomky sledována svým hrdým otcem. Až jedné noci natrefí na lidi, vykrádající jeden z městských hřbitovů, a několik z nich identifikuje jako členy dávno rozpadlého gangu Velrybářů, kteří pod vedením nebezpečného Dauda zavraždili její matku na začátku první videohry. Tím se dostáváme k třetímu úhlu pohledu této knihy, a to jisté Galii, která kdysi patřila k Velrybářům a nyní ji naverboval tajemný zkorodovaný muž.

Corvo a Emily jsou napsáni skvěle, i když Emily o dost lépe, je to jako popis hraní spolu s myšlenkami a vnitřním monologem dané postavy. Antagonistův plán není celou knihu stále jasný, takže je nad čím přemýšlet a co objevovat, ale žádné skryté informace zde nehledejte. A chybí zde i nějaký worldbuilding, kromě několika popisů ledové Tyvie, která je zde pouze jako pozadí pro záporáka, zde prakticky nic jiného nenajdete. Samozřejmě hráči původní hry se v prostředí vyznají daleko lépe, ale je škoda psát knihu jen pro čtenáře se znalostmi hry. Můj konečný verdikt zní takto; Zkorodovaný muž je nadprůměrná kniha podle videohry, ale průměrná kniha mezi ostatními podobného žánru. Na chvilku potěší, neurazí, ale poté si už na ni ani nevzpomenete.

Chceš kúpiť túto knihu?Knižka u vydavateľa
Knižka na Funtastic.sk
Knižka na Fantasyobchod.cz
Nenašli ste túto knihu, ale napriek tomu ju chcete?
Dajte nám vedieť a informujeme vydavateľa.
Mám záujem o knihu

Máte radi naše články?
Môžete nás aj podporiť:

Pridané: 18.03.2017
Autor:
Zdielať: tlačidlo na vašu stránku pre túto recenziu?
Recenzia na knihu Dishonored : Zkorodovaný muž – Adam Christopher | fantasyknihy.eu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Please type the characters of this captcha image in the input box
Prepíš text z obrázka

Komentáre